Wynajmujesz mieszkanie turystom w Krakowie? To powinieneś wiedzieć

wynajmujesz pixabay 582

Od dawna wiadomo, że wynajem apartamentów się opłaca. Im bardziej turystyczne miejsce, tym lepiej wynajmować lokal turystom. Szczególnie dzisiaj, gdy zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest coraz większe. O wiele częściej podróżujący wybierają całe mieszkania, zamiast hotelu. Pozwala to na większą niezależność, mogą samodzielnie robić posiłki, często też cena jest o bardziej atrakcyjna. Ogromnym plusem jest również łatwość rezerwacji. O czym należy wiedzieć jeśli to my decydujemy się na wynajmowanie lokalu turystom i co w szczególności należy zrobić?

Jak najlepiej wynajmować krótkoterminowo?

Bezsprzecznie najbardziej popularnym sposobem jest zostanie gospodarzem na stronie internetowej Airbnb. Innym sposobem będzie utworzenie firmowego konta na portalu Booking. To na tych stronach podróżujący przeważnie rozpoczynają poszukiwania noclegów. Oprócz tych najpopularniejszych opcji zostaje nam też wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową albo na stronie informacji turystycznej.

Powinno się zwrócić uwagę na to, że duże miasta, jak na przykład Kraków, wymagają wpisania wynajmowanego lokalu na specjalną listę. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam wynajmowanego lokalu wynajmowanie będzie nielegalne. Do listy dostęp ma tak naprawdę każdy. Wszystko to przez wiele zgłoszeń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych krótkoterminowo mieszkań.

Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

Jednym z najczęściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy niezbędne jest tworzenie działalności gospodarczej, żeby oferować najem krótkoterminowy. Sprawa jest skomplikowana, gdyż definicja mówi, że tego typu najem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a co za tym idzie trzeba działalność gospodarczą otworzyć. Pojawiały się jednak już sytuacje, w których osoby posiadające mieszkania, które były wynajmowane krótkoterminowo, nie otwierały działalności gospodarczej i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który chciał pobierać wyższy podatek. Każdy powinien samodzielnie przeanalizować czy powinien działalność zaczynać, czy nie jest to konieczne. Każde biuro księgowe w Krakowie na pewno pomoże w przeanalizowaniu czy trzeba działalność gospodarczą zaczynać, czy nie jest to opłacalne.

Podatek dochodowy od zysku z najmu krótkoterminowego

Rzeczą oczywistą jest za to konieczność zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Z racji, że krótkoterminowy wynajem lokali przynosi nam korzyść majątkową, to daje nam dochód. Jeśli posiadamy działalność gospodarczą to najlepiej zasięgnąć rady u biura księgowego w Krakowie. Opcji na rozliczenie jest kilka. Najbardziej popularna opcja jest skorzystanie z zasad ogólnych. Wtedy od przychodów możecie odjąć poniesione koszty – jest to najkorzystniejszy sposób. Jako koszty można zaliczyć opłaty za media, takie jak prąd i gaz, internet, odsetki za kredyt oraz czynsz. Wtedy rozliczamy sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zauważyć – krótkoterminowe wynajmowanie lokali wiąże się z paroma formalnościami, o których nie warto zapominać. Zachęcamy do kontaktu z księgowymi w Krakowie, dlatego, że w takim miejscu znajdziecie wszelkie potrzebne informacje o zaczynaniu działalności gospodarczej oraz o rozliczaniu się z fiskusem. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali to nie jest to samo, co wynajem długoterminowy i czasem powinno się przeanalizować czy jest bardziej opłacalny. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich niezbędnych analizach.

About the Author

You may also like these