W jakich sytuacjach korzystamy z usług kancelarii notarialnej?

jakich pixabay 795

U przeciętnego człowieka słowo notariusz nie wywołuje zbyt wielu skojarzeń. Mimo tego jest to zawód, z którym przynajmniej raz w życiu każdy z nas się spotka. Obrót nieruchomościami, zrealizowanie spadku czy kwestia intercyzy małżeńskiej – m.in. te sprawy należą do obowiązków notariusza w Legionowie.

Kancelaria notarialna to instytucja, które(a) pomaga nam załatwiać wszelkiego typu spory związane z majątkiem czy udzielaniem pełnomocnictw.

Notariusz – rozjemca sporów?

Mimo, że notariusze funkcjonują, zdawać by się mogło, trochę w cieniu, to realizowane przez nich usługi dotyczą codziennych spraw.

Misją notariusza jest nadawanie legalności z prawem określonym czynnościom. Są sytuacje, kiedy notariusz jest nieodzowną cześcią dealu, bez którego niemożliwe jest jej ukończenie.

Notariusz zaliczany jest do grona zawodów zaufania publicznego. Przysposobienie do pełnienia tej funkcji trwa niejednokrotnie nawet 8-9 lat. Kancelaria notarialna to często firma z dużymi, wielopokoleniowymi tradycjami. Praca w takim miejscu to duży prestiż. Notariusz może także liczyć na całkiem dobre zarobki.

Akty notarialne potwierdzane w kancelarii notarialnej są dokumentami z grupy urzędowych – obowiązują z pełną mocą prawa. Ich zdobycie pozwala dochodzenia swoich praw. Jest on szanowany przez sądy i urzędy. Wszystko za sprawą pieczątki notariusza. Zanim jednak podpis znajdzie się na dokumencie pracownik kancelarii notarialnej bada sprawę i jej zgodność z prawem.

Bez notariusza ani rusz – kiedy jest on niezbędny?

Istnieje grupa spraw, w których konieczny jest podpis notariusza.

Jedną z najważniejszych są kwestie związane z kupnem-sprzedażą nieruchmościami. Na prawdę jest to tylko kropla w morzu tematów, z którymi zgłaszamy się do notariusza.

Otwierając firmę, jeśli chcemy by funkcjonowała ona jako spółka akcyjna lub komandytowa, również potrzebna jest nam opinia wydana przez notariusza. Partycypuje on udział w pracach nad statutu(em). Gwarancja, której udziela kancelaria notarialna czyni spółkę legalnym w świetle prawa.

Przenoszenie własności czy udzielanie pełnomocnitw to czynności, które wymagają odpowiedniej dokumentacji. W imieniu sądów, z nadania prawa, sporządzają je pracownicy kancelarii notarialnych.

Poza tym notariusz jest dobrym powiernikiem wszelkich dokumentów, czeków czy pieniędzy. Uczciwość i dyskrecja, które są nieodzowne w tym zawodzie, sprawiają, że część klientów powierza swoje dobra w ręce rejenta.

Na co zwracać uwagę szukając kancelarii notarialnej?

Na rynku jest całkiem duży wybór kancelarii notarialnych. Jak wybrać tą, która spełni nasze wymagania?

Na początek warto popytać się w gronie znajomych. Być może ktoś będzie w stanie polecić którąś kancelarię. Innym kanałem jest sieć – można tam znaleźć opinię klientów. Szybki przegląd może znacznie przyczynić się do podjęcia decyzji.

Ze względu na rozległość spraw, którymi zajmuje się kancelaria notarialna, w zawodzie coraz częściej występują specjalizacje. Chcąc skorzystać z jej opieki warto szukać notariusza pod indywidualną sprawę. Niektórzy lepiej odnajdują się w kwestiach związanych z podziałem majątku, inni zaś w sprawach nieruchomości.

Dobrym rozwiązaniem jest zbadanie oferty kilku kancelarii w celu wyboru optymalnej dla nas i naszej sprawy.

About the Author

You may also like these