Pracownicy z ukrainy łatają polską gospodarkę

z pixabay 270

Do Polski przyjechało już ponad 1,5 miliona Ukraińców. Czy rynek pracy w Polsce jest na to gotowy? Według najnowszych informacji rynek pracy w naszym kraju jest w stanie dać pracę 700 tysiącom pracowników pochodzących z Ukrainy. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać że pracownicy muszą posiadać zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Ukraińcom potrzebne jest wsparcie

Europejskie kraje gotowe są pomóc przyjeżdżającym z Ukrainy. Na ten moment przejścia między krajami działają bez zmian. Niemniej jednak eksperci apelują żeby uprościć procedury dla uchodźców. Warto również dodać że w województwach lubelskim i podkarpackim mają powstać ośrodki dla uciekających. W takich miejscach będą mogli poinformować się na tematy prawne i logistyczne, w jakie miejsce mogą pojechać, żeby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Rynek pracy w naszym kraju czeka

Spójrzmy na historię gdy po sfałszowanych wyborach na Białorusi nasz kraj udzielił pomocy ok. 20 tysiącom uchodźcom z Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, niektórzy ubiegali się o ochronę międzynarodową, a kolejni wjechali do naszego kraju na podstawie międzynarodowego programu Poland Business Harbour. Właśnie takiej pomocy potrzebują osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Nie można również ukryć że Polska będzie dla Ukraińców pierwszym wyborem. Nasz kraj w związku z tym musi szczególnie zadbać o dobrą strategię, która pozwoli nam bezpiecznie przyjąć uchodźców. Aktualnie po Polski przyjechało prawie 2 miliony uchodźców, niemniej łącznie może być ich 3 miliony.

W jakich miejscach osoby z Ukrainy znajdują zatrudnienie w naszym kraju?

Od kilku lat osoby z Ukrainy chętnie przyjeżdżają do Polski aby podjąć się pracy.

Niemniej jednak najczęściej znajdują pracę w przedsiębiorstwach budowlanych oraz produkcyjnych. Zauważamy jednak że częściej Ukraińcy zatrudniają się też w pozostałych sektorach, czyli na przykład gastronomia, hotelarstwo, usługi lub handel. Dodatkowo wzrasta również liczba wysoko wykwalifikowanych specjalistów z Ukrainy. 

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Nie da się ukryć, że nadal praca wykonywana przez Ukraińców może wiązać się z wieloma negatywnymi stereotypami. Źródłem ich są między innymi naleciałości historyczne. Niemniej jednak błędny stereotyp. Miejmy też w pamięci, że pracownicy ze wschodu najczęściej podejmują się zawodów deficytowych, to takie, w których brakuje pracowników. W sposób pozytywny wpływa to na ojczysty rynek pracy. Nie da się też ukryć iż pracownicy pochodzenia ukraińskiego wspierają wiele branż. Sprawiają oni, że luki w zatrudnieniu są załatana. Przez co polscy pracownicy nie powinni bać się że pracownik ze wschodu ukradnie mu stanowisko.

About the Author

You may also like these