Na pewno każdy adwokat w Kłodzku i każdym innym polskim mieście nie raz usłyszał o Naczelnej Radzie Adwokackiej. Organizacja ta ma swoją siedzibę w Warszawie i jej zadaniem jest, najprościej mówiąc, opieka nad wszystkim co związane z zawodem prawnika. Co jednak dokładnie wykonuje Naczelna Rada Adwokacka i kto w niej pracuje?
Z kogo składa się Naczelna Rada Adwokacka?
Na czele Naczelnej Rady Adwokackiej stoi przede wszystkim Prezes NRA. Pierwszym w historii prezesem był Cezary Ponikowski, który prowadził NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 oraz 1928-1929. {Oprócz niegoPoza prezesem w Naczelnej Radzie Adwokackiej pracują również adwokaci oraz dziekani okręgowych rad adwokackich. To co istotne, to że nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Za ich wybór odpowiada Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Teraźniejszym prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.
Co należy do obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej?
Jednym z najważniejszych działań NRA jest bycie przedstawicielem adwokatury. Poza tym zajmuje się ona też tworzeniem reguł wykonywania zawodu i kontrolą nad działalnością okręgowych rad adwokackich. To bezsprzecznie nie są wszystkie obowiązki Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad kształceniem aplikantów. W liście obowiązków pojawiają się również równie ważne badanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich a także prezentowanie wniosków oraz postulatów o tworzeniu i używaniu prawa. Z trochę mniej odpowiedzialnych zadań można tutaj wymienić między innymi precyzowanie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury czy też pola działania i reguł wynagradzania wizytatorów. Bezspornie zadań adwokatów, którzy należą do Naczelnej Rady Adwokackiej jest o wiele więcej. Właśnie dlatego jej skład jest tak obszerny.
Szybsza praca adwokatów?
Ponieważ NRA opiekuje się wszystkimi adwokatami, stara się także usprawnić i przyspieszyć ich pracę. Właśnie dlatego prezes NRA zaproponował przejście na w pełni komputerową komunikację z samorządem i wymiarem sprawiedliwości. Teraz wszystko odbywa się w większości analogowo, co potrafiło bardzo wydłużać proces. Tego typu zmiany jednak wiążą się z potrzebnymi pieniędzmi, a te NRA chce uzyskać od adwokatów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to oznaczało podwyższenie składki, którą regularnie muszą płacić prawnicy. Pojawi się jednak w zamian za to bardzo pozytywna zmiana, jaką jest przejście na cyfrową kancelarię. W dzisiejszych czasach, gdy prawie wszystko można załatwić przez internet, taka rewolucja powinna być zrealizowana przynajmniej kilka lat temu.