Na czym polega odpowiedzialność biura księgowego?

polega pixabay 259

Prowadzenie dokumentacji księgowej nie jest łatwym zadaniem, dlatego sporo przedsiębiorców zleca to zadanie wyspecjalizowanym biurom rachunkowym. Jest to istotny element posiadania działalności gospodarczej. Niewłaściwie prowadzona dokumentacja księgowa może być źródłem wielu kłopotów. Podejmując decyzję o zleceniu prowadzenia księgowości przez biuro księgowe, należy znaleźć rzetelne. Zazwyczaj przedsiębiorca, który podpisuje umowę z biurem rachunkowym czuje się bezpiecznie – wszak oddał to zadanie w ręce fachowców, a on musi jedynie płacić zobowiązania podatkowe. Niestety, trzeba pamiętać, że w przypadku popełnienia błędu przez księgowego, odpowiedzialność może ponieść sam właściciel firmy.  Czy biuro rachunkowe również jest odpowiedzialne za popełnione błędy? W jakim zakresie konsekwencje może ponieść właściciel firmy, a w jakim biuro księgowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych – komu dać odpowiedzialność?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest niezwykle ważną sprawą przy posiadaniu działalności gospodarczej. Jeśli właściciel firmy nie umie robić tego samodzielnie, powinien znaleźć dobre biuro księgowe. Osoba zakładająca biuro księgowe nie może wykonywać tego w postaci nierejestrowanej działalności gospodarczej, ponadto powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto nie powinna być również skazana prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstw skarbowych. Wybierając biuro księgowe, trzeba również zorientować się, czy ma ono ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej za straty wynikłe w związku z prowadzoną działalnością. Dużo godnych zaufania biur księgowych można znaleźć m.in. w Koszalinie.

Jaki jest zakres odpowiedzialności biura księgowego?

Kiedy przedsiębiorca podejmie decyzję, że pragnie skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, powinien fakt ten zgłosić urzędowi skarbowemu. Warto pamiętać, że ma on na to 15 dni od chwili, kiedy biuro księgowe z Koszalina otrzyma dokumenty. Mimo to, za wszystkie dokumenty nadal ponosi odpowiedzialność właściciel firmy w przypadku jednoosobowej działalności, a nie biuro rachunkowe. Przy większych spółkach odpowiedzialność ponosi kierownik albo członek zarządu. Warto wspomnieć, że księgowy nie ponosi odpowiedzialności za nie zapłacone zobowiązania. Jego zadaniem jest tylko przesłanie do urzędu rozliczenia. Właściciel firmy ponosi odpowiedzialność także za ewentualne skutki pomyłek. Odpowiedzialność właściciela firmy wynika z tego, że często zdarza się, że nie dostarczy on większości potrzebnych dokumentów na czas. Wówczas nieprawidłowo wyliczony podatek wyniknął z niedopatrzenia samego przedsiębiorcy, a nie biura rachunkowego.

Czy biuro księgowe ponosi jakąś odpowiedzialność?

Na pewno nie jest tak, że biuro rachunkowe nie jest obarczone żadną odpowiedzialnością. To, w jakich sytuacjach odpowiedzialność ponoszą księgowi można zapisać w umowie zawartej pomiędzy biurem rachunkowym a właścicielem firmy. W takiej sytuacji biuro będzie musiało naprawić szkody, jakie powstały z nieodpowiedniego wykonania swoich zobowiązań. Niestety, nie jest to prosty proces. Żeby móc wyciągnąć konsekwencje z błędu biura rachunkowego przedsiębiorca powinien udać się do sądu i wystąpić o odszkodowanie od biura księgowego. W sytuacji wygranej sprawy odszkodowanie opłaca firma ubezpieczeniowa, przez co biuro nie zbankrutuje. Dlatego właśnie ubezpieczenia biur rachunkowych są obowiązkowe. Oczywiście odpowiedzialność biura księgowego w sytuacji popełnienia wykroczenia jest bezdyskusyjna. Kiedy działania księgowego będą udowodnione jako wykroczenie podatkowe albo przestępstwo, wtedy odpowiedzialność ponosi sam księgowy, bądź właściciel biura rachunkowego. Jest jedna sytuacja, kiedy odpowiedzialność ponosi solidarnie księgowy razem z przedsiębiorcą. Przepisy kodeksu karnego skarbowego mówią, że obydwie strony odpowiadają za brak rzetelności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Dlaczego opłaca się korzystać z usług biur księgowych?

Analizując wszystkie plusy i minusy, można uznać, że opłaca się korzystać z oferty biura rachunkowego. Można mieć wówczas pewność, że dokumenty znajdują się w rękach specjalistów znających się na rzeczy. Jeśli przedsiębiorca znajdzie rzetelne biuro rachunkowe, musi jedynie na czas donieść potrzebne dokumenty i terminowo opłacać podatki. Szukając dobrego biura można skorzystać opinii innych klientów. 

About the Author

You may also like these