Kto udziela pomocy frankowiczom?

pexels kindel media 7766930

Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez właściwego wsparcia profesjonalistów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o pozwaniu banku. Jego członkowie dzielą się wiedzą, można również liczyć na pomoc ekspertów. 

Jak rozpocząć walkę? 

Niestety, pomimo prawa, które stoi po stronie kredytobiorców problemem okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Niewiele osób może sobie pozwolić na takie obciążenie finansowe. Dzięki pozytywnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły przyjmować takie sprawy, oczekując honorarium dopiero po wygranej. Odsetek korzystnie rozstrzygniętych spraw jest tak duży, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Jakie są koszty takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Żeby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wtedy koszty rosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego należy doliczyć koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli sprawa trafi do wyższej instancji, wówczas należy zapłacić kolejne 2000 zł. Czasami całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest dużym obciążeniem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia specjalistów dzięki temu, że obecnie prawo jest po ich stronie. Adwokaci znaleźli sposób, żeby prowadzić sprawę bez początkowych kosztów. 

Jak wybrać dobrego prawnika, który poprowadzi sprawę? 

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym wynagrodzeniem. Nawet Ci frankowicze, których nie było stać na duże koszty rozpraw, obecnie częściej szukają wsparcia u ekspertów. Jednakże, żeby wszystko przebiegało gładko należy znaleźć odpowiednią kancelarię która ma doświadczenie w tego typu sprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik da sobie z nim radę. Trzeba skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, gdyż wiele z nich przyjmuje takie sprawy licząc na łatwy zarobek, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto także przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby dobrze znające prawo, ale także posiadający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Jest to powód dla którego wiele kancelarii na pewno nie poradziłaby sobie z pomocą kredytobiorcom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Prawnicy do których zgłosi się frankowicz powinni zaproponować całościowe podejście do sprawy, a nie jedynie zwykłą poradę prawną. Umowa podpisana przez poszkodowanego musi być przestudiowana indywidualnie, a później specjalista powinien zaproponować możliwe wyjścia z sytuacji i plan dalszej współpracy. Następnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a następnie reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat znający się na tego typu sprawach będzie potrafił uzyskać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do usunięcia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank ma możliwość zapewnienia sobie całego zespołu doskonałych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o założeniu sprawy w sądzie, potrzebnych informacji i godnych polecenia ekspertów może szukać na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom

About the Author

You may also like these