Kiedy konto firmowe jest niezbędne?

niezbdne pixabay 385

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, oraz z Urzędem Skarbowym. Trzeba to wykonywać tylko za pomocą konta bankowego, gdyż instytucje te przyjmują tylko transakcje bezgotówkowe. Można uznać, że założenie rachunku firmowego jest potrzebne, aby móc zarządzać firmą. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Dlatego większość przedsiębiorców po założeniu działalności gospodarczej udaje się do banku, aby założyć konto firmowe. Jednakże dużo osób zastanawia się, czy może wykorzystać swoje konto osobiste, aby móc rozliczać się ze składek i podatków? Bez wątpienia rachunek firmowy jest sporym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, pozwala na stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto osobiste?

Konto firmowe – co na to prawo

Rachunek firmowy pozwala swobodnie zarządzać finansami firmy. Umożliwia także stosunkowo proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz. Można uznać, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać pieniądze, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Nie ma przepisu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli teoretycznie można korzystać z konta osobistego, także aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy podczas rejestracji działalności gospodarczej trzeba jedynie podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobre rozwiązanie? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych żeby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Jednakże warto zadać sobie pytanie – czy warto? W praktyce to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim koncie bankowym robi się bałagan, ponieważ nie rozdziela on transakcji firmowych i prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów szczególnie w przypadku kontroli, którą przeprowadza urząd skarbowy. Wówczas przedsiębiorca ma obowiązek wyjaśnić, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oprócz tego jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem oraz finansami przedsiębiorstwa. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedynymi transakcjami są przelewy do US i ZUS. Należy tylko pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami przeprowadza się za pomocą konta bankowego, którego numer podano przy zakładaniu firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tej sytuacji jest wyjątek od reguły. Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT koniecznie muszą posiadać konto firmowe. Zwłaszcza, jeśli transakcje przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas należy sprawdzić, czy numer bankowy płatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Przeoczenie tego obowiązku może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Jak wybrać najlepsze konto płatnicze?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle obowiązkiem, co ułatwieniem dla przedsiębiorcy, dlatego bez wątpienia warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo szeroka i niełatwo wybrać najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć wybierając najlepsze konto bankowe? Zapoznając się z ofertą banków warto kierować się tym samym, co w przypadku poszukiwania konta osobistego. Bez wątpienia wyjątkowo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Stały, comiesięczny koszt może być sporym utrudnieniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości przewiduje prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko warto uważać. Należy wziąć pod uwagę, że bezkosztowe prowadzenie konta bankowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest koszt wydania czy utrzymania karty płatniczej. Często można używać karty płatniczej przypisanej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Pomimo tego także w tej sytuacji może być to związane z pewnymi warunkami. Zazwyczaj jest to pewna ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, aby iść się bezpośrednio do banku. Dlatego należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Z całą pewnością podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie musi być bezpłatne. Uiszczanie opłat za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie szukać najlepszych ofert banków?

Banki często reklamują swoje usługi w mediach. Pomimo tego nie warto od razu decydować się na pierwszą lepszą ofertę jaką znajdziemy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnych rankingów kont firmowych. W ten sposób można porównać różne oferty banków w bardzo łatwy sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dlatego możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna. 

About the Author

You may also like these