Hodowla ryb – czyli własne gospodarstwo rybackie

wasne pixabay 725

Aby zacząć hodować ryby w celu sprzedaży, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich do tego warunków. Między innymi, trzeba to zgłosić do inspekcji weterynaryjnej. Jak zatem zacząć hodowlę ryb i jakie gatunki ryb wybrać?

Nie każdy staw z rybami, od razu świadczy o hodowli, może również być wykorzystywany w innych celach na przykład aby zwiększyć atrakcyjność agroturystyki. Jeśli mamy jednak w naszych planach sprzedaż tych ryb, musimy spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim, musimy mieć staw oraz odpowiedni sprzęt. Mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest stworzenie sztucznych stawów, a drugą opcją jest zagospodarowanie sztucznych zbiorników wodnych znajdujących na naszym terenie.

Mały zbiornik, okaże nam się zupełnie niepotrzebny gdy planujemy większą hodowlę. Jednak w przypadku większych zbiorników niezbędne będzie posiadanie pozwolenia wodnoprawnego, które otrzymamy w starostwie powiatowym. Niezbędne jest zgłoszenie każdego gospodarstwa do inspekcji weterynaryjnej. Jeśli chcielibyśmy uzyskać certyfikat ekologicznego chowu, powinniśmy udowodnić że nie tylko dbamy o dobrostan zwierząt ale też o środowisko które znajduje się wokół twoich stawów. Zapraszamy do połowy ryb w Norwegii z rybyzchmielem.

Na jakie gatunki ryb się zdecydować?

Mając na uwadze to, jakie panują w Polsce warunki nie jest możliwy chów wszystkich gatunków ryb, a tylko niektórych z nich, należą do nich:

  • karp,
  • pstrąg,
  • karaś,
  • amur biały,
  • jesiotr,
  • okoń,
  • płoć,
  • leszcz.

Zdecydowanie, hodowla karpia należy do najprostszych, {a jednocześnie|przy czym jest najbardziej opłacalna. Co ma wpływ na opłacalność? Karp, to ryba która jest chętnie jedzona w okresie wigilijnym. Jego wymagania nie są duże, a najlepiej funkcjonują w wodach stojących. Jeśli chodzi o żywienie, to jedzą wszystko to co znajdą w swoim otoczeniu na przykład rośliny. W zależności od tego, w jakim znajdują się cyklu produkcyjnym, muszą być dokarmiane zbożami.

Już w 3 roku od wylęgu, {mogą być odławiane|gotowe są do odłowu. Jeśli chcielibyśmy odławiać już po roku, również jest to możliwe. W takim przypadku musimy zakupić ryby ważące już 250-500 g, kiedy w ciągu roku przybiorą na wadze będziemy mogli sprzedać je z zyskiem.

Odłowy ryb w celu sprzedaży

Odłowy, wykonuje się w trzecim roku hodowli, a dokładniej jesienią. Na początku, ze stawu spuszczana jest część wody, ma to na celu zagęszczenie ryb. Kolejno, ryby okrąża się siecią oraz przenosi się nie za pomocą podbieraków na tzw. sortownię. Na koniec, ryby są sortowane, ważone i przenoszone do magazynów. Ostatnim etapem, jest sprzedaż ryb i ich transport do sklepów.

W Polsce, hodowla ryb może okazać się niezwykle opłacalna. W przypadku karpia, nawet jeśli kupimy już większe osobniki i będziemy je hodować przez rok, to uda nam się na tym zarobić.

About the Author

You may also like these