Dwujęzyczność – plusy

pixabay 154

Nie da się ukryć, że dzisiaj znajomość języków jest bardzo ważna z tego powodu warto uczyć dzieci od początku z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast w których znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Przeczytaj nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to proces w trakcie którego rodzice wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy najlepiej zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej zacząć uczyć dziecka języka obcego tak wcześnie, jak tylko będziesz mógł. Z taką decyzją nie ma sensu czekać. Czy wiesz, że już noworodek od początku swojego życia nieświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do 3. roku życia. Warto także postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – co to jest?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system który polega na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego trybu nauki doprowadza się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów, którzy uczęszczają do takiej szkoły. Plusy takiego stylu nauczania to:

  • ustanawianie postaw zrozumienia odmienności geograficznej a także kulturalnej obszaru językowego innego niż ojczysty;
  • poznawanie literatury, kultury a także historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • szybszy dostęp do zagranicznych programów związanych z edukacją;
  • możliwości dalszej nauki za granicą.

Dwujęzyczność – jej zalety

Zalet dwujęzyczności jest bardzo wiele. Niżej je wypunktowaliśmy.

  1. Większa tolerancja
    Czy wiesz, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie czują, świat nie jest czarno biały.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszą wymowę.
    Włączaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze znać dany język, a czasem nawet się z nim doszkalać.

Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?

Wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności wspomaga rozwój jego mózgu. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma duży wpływ na naukę kolejnego języka. Gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na naukę, z biegiem czasu słownictwo dziecka będzie co raz to większy i pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.

About the Author

You may also like these

No Related Post