Czy branża IT skorzysta z Nowego Ładu?

z pixabay 428

Ostatnimi czasy tytuły dzienników informacyjnych zdominował Nowy Ład. Wdrażany przez rząd program ekonomiczny, znacznie wpłynie na zarobki Polaków. Polski Ład ma być w założeniu kontratakiem na konsekwencje pandemii COVID-19. Działania związane z COVIDem mocno wstrząsnęły różnymi sektorami. Jedną z branż, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Okazja pracy zdalnej spowodowała, że IT się rozrosło. Pracowników kuszą głównie dobre zarobki i elastyczność. Jednak rządowy plan gospodarczy nie ominął tej branży. Jak wpływa on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Sektor IT wobec Nowego Ładu

Warto zacząć od tego, że program zaproponowany przez władzę jest maksymalnie skomplikowany. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim podkreślają, że mnogość interpretacji jest szokująca.

Następną ważną kwestią jest to, że wielu fachowców IT pracuje na własnej działalności gospodarczej. Aby  być na bieżąco konieczne dla takiego pracownika jest profesjonalne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w perspektywie zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Rząd twierdzi, że na Nowym Ładzie zyska ponad 90% podatników.

Na chwilę obecną wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Stawka taksacyjna dla pracowników IT ma wynieść 12%. Jest to zmianę na plus, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Mimo to ryczałt odbiera możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia przychodu.

Czy byt programistów się pogorszy przez zmiany?

Paradoksalnie najmniej powinni się obawiać fachowcy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który łączy się z wyższym oprocentowaniem. Mogą też rozliczania się za pośrednictwem ryczałtu. Ponadto mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w branży jest zwłaszcza na ludzi z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wynagrodzenia. Powoduje to, że często przekraczają one II próg podatkowy(32%). Uwzględniając brak ulg daje to stratę na poziomie 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. W związku z tym zarobki tutaj regularnie pną się do góry. Aktualnie kreują się nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie fachowcy specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych pensji.

Jak podjąć się rozliczenia?

Zatem. jak w utworze, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli zmian podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się mocni, można samodzielnie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć rzetelną osobę do pomocy.

Działalność w sektorze rozliczeniowym pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) z domowego zacisza i wymaga znajomość(i) wszelkich nowości.

Nawet w sieci możemy zatrudnić biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W dobie rozwiązań zdalnych takie bariery odchodzą do lamusa. Księgowy z dowolnego miejsca na globie może nam pomóc w decyzji o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia aktywności gospodarczej. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o wszelkich nowościach w obszarze interesującego nas sektora. A te czasami wprowadzane są niepostrzeżenie. 

About the Author

You may also like these