Czego obawia się student? Słów kilka o ubezpieczeniach studenckich

si pixabay 454

Jesteś studentem? Czy może właśnie planujesz wybrać się na wymarzoną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka Cię cudowny i intensywny czas wypełniony po brzegi nauką ciekawych rzeczy, poznawaniem nowych przyjaciół a może też wyjazdów i wymian studenckich? Wśród tych wszystkich intensywnych wrażeń i doświadczeń nie zapomnij o tym co najbardziej ważne mianowicie o swoim zdrowiu. Przeczytaj aby dowiedzieć się, jakie istnieją opcje ubezpieczeń dla studentów. Do kiedy ważne jest takie ubezpieczenie i czy opłaca się kupić także NNW? 

Ubezpieczenie na czas nauki – tyczy się też również studentów?

Osoby uczące się na wyższych uczelniach,które mają pomiędzy 18 a 26 lat, dotyczy w dalszym ciągu ubezpieczenie zdrowotne w okresie kontynuowania edukacji. Ubezpieczenie studenckie poprzez Narodowego Funduszu Zdrowia jest wymagane oraz przebiega staraćna 2 sposoby:

  1. poprzez uczelnię
  2. przez członków rodziny, którzy są osobami pracującymi

Jeśli student nie ma członka familii,kto pracuje np. kiedy danego studenta rodzice nie żyją,bądź nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia zgłosi taką osobę do ubezpieczenia w ramach NFZ . Ważne kazuje się w tym wypadku tylko to by zasygnalizować fak ten w dziekanacie. W przypadku kiedy pełnoletni student jest małżonkiem/małżonką, osobą zgłaszającą studenta do ubezpieczenia może być też współmałżonek,który pracuje.

Kiedy żak nie może stać się ubezpieczona w ramach NFZ poprzez żadnego członka rodziny, zgłosi go uczelnia, ale tylko na specjalny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może korzystać przez cały czas zdobywania wykształcenia aż do czterech miesięcy od ich ukończenia. 

Istotne by zasygnalizować, że żacy, którzy przekroczyli 26 rok życia nie mają możliwości by korzystać z ubezpieczenia zgłaszanego przez rodzicieli albo opiekunów prawnych. W takim wypadku ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia uniwersytet. Żeby to wykorzystać trzeba przedłożyć na uczelni dedykowany wniosek w tym celu.

NNW jakie to ubezpieczenie i co powinno zawierać?

NNW to zabezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czas kształcenia na uniwersytecie jest zazwyczaj bardzo okresem zwiększonej intensywności,opłaca się wtedy lepiej zadbać o bezpieczeństwo własnego zdrowia ,poprzez zakup dodatkowej polisy. Taka polisa dla studenta jest nadprogramowym zabezpieczeniem, które można dopasować do swoich wymagań. Pełni ona wsparcie finansowe w momencie niepożądanego wypadku czy też pobytu w szpitalu. Polisę tą można dobrać indywidualnie lub skorzystać z oferowanej poprzez uczelnię.

Warto tu wspomnieć,że polisa oferowana przez uniwersytety jest ubezpieczeniem grupowym. Do zalet należy tutaj bardzo korzystna cena takiego ubezpieczenia, jednak jest to powiązane z bardzo niską kwotą odszkodowań w razie wypadków. Dlatego jeśli jesteś bardziej narażony na ryzyko wypadków np. poprzez częste podróżowanie lub uprawianie niebezpiecznych rodzajów sportu jak np. jazda konna, pomyśl nad wykupieniem nieobowiązkowej polisy, może okazać się przydatna.

Na rynku są również ubezpieczenia świadczące łączenie NNW z ochroną w wypadku nastąpienia różnych chorób. Jeśli chcesz zabezpieczyć dla siebie kompleksową ochronę może opłaci się pomyśleć nad taką ofertą.

Czym są karty studenckie i w jakich przypadkach się przydają?

Karty studenckie posiadają wielofunkcyjny charakter co sprawia,że są bardzo cenione. Po pierwsze,gdy opłacamy kartę studencką, mamy dostęp na cały rok do ubezpieczenia NNW dla studentów. Wspomniana karta jest swoistym zabezpieczeniem,nie gwarantuje jednak zabezpieczenia w wypadku wszelkich zdarzeń, które mogą się Tobie wydarzyć. Istnieje trochę typów kart,które można dopasować do swych upodobań przykładowo ubezpieczać Cię podczas uprawiania niebezpiecznych sportów, lub w czasie odbywania praktyk studenckich. Karty mają dodatkową przydatną funkcję a mianowicie, uprawniają do korzystania  ze zniżek przykładowo z biletów na komunikację miejską czy kawiarni.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uniwersytety opróczNNW wymagają równieżposiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Karta ta jest potwierdzeniem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do korzystania z opieki medycznej dzięki porozumieniupaństw członkowskich unii europejskiej w obszarze opieki zdrowotnej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Można to zrobić w wojewódzkim oddziale NFZ, po złożeniu wniosku. Obecnie kartę tę można bez problemu wyrobić również online.

***

Wariantów ubezpieczeń studenckich jest wiele. Opłaca się zapoznać się ze wszystkimi aby wybrać coś stosownego dla siebie i czuć się swobodnie oraz bezpiecznie podczas studiowania.

About the Author

You may also like these