Biuro rachunkowe – czym dokładnie się zajmuje?

pixabay 19

Coraz więcej osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura księgowego. Mimo wszystko nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Oczywiście są biura, których oferta oparta jest głównie na rachunkowości, ale istnieją również takie, których działalność jest znacznie rozszerzona o nietypowe usługi, albo takie, które nie są kojarzone typowym biurem rachunkowym. Taka oferta zazwyczaj jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że prywatna osoba nie może skorzystać z porad w zakresie zakładania firmy. Często biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko pojętych finansów zatrudniają też ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w dużych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym poza księgowością trudnią się biura rachunkowe? 

Najistotniejsze usługi biura rachunkowego 

Na pewno poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe trochę różnią się pomiędzy sobą. Jednakże można ogólnie uznać, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to właściwie znaczy? Ich oferta zazwyczaj jest ukierunkowana na przedsiębiorców i jest to zajmowanie się księgowością firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, oraz przygotowują sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Często biura rachunkowe oferują  także obsługę kadrowo – płacową przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • układanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Z pomocy takich biur mogą skorzystać także osoby fizyczne. Biura księgowe oferują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których uzupełnieniem sporo osób ma problem. Można także skorzystać z doradztwa w zakresie finansów, oraz pomocy w dobraniu opłacalnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Pozostałe usługi biura rachunkowego – wirtualne biuro

Oczywiście biura rachunkowe mogą poszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej popularne jak np. wirtualne biuro. Jest to usługa skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie powierzchni biurowej. Najważniejszą funkcją tego biura jest udostępnienie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Oprócz tego wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres firmy przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, lub konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest bardzo polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z usług biura rachunkowego 

Wiele biur rachunkowych proponuje nadprogramowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. pomocy przy tworzeniu biznesplanów – dobrze napisany biznesplan na pewno pomoże przy zakładaniu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy ułatwiające kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie wszelkiego rodzaju raportów – biura rachunkowe sporządzają raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty wykonane w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to bardzo ważny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Dobrze zrobiona analiza jest ważnym czynnikiem umożliwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest uogólnionym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy użyciu potencjału przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych są w stanie ocenić, czy wybrana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście biura rachunkowe mogą oferować znacznie więcej usług, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Ważne, aby wybrane usługi świadczone były na wysokim poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj oferują pomoc przy otworzeniu działalności gospodarczej i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po otworzeniu firmy można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.  

About the Author

You may also like these